Rodin – kobieta – Dunikowski // Rodin – woman – Dunikowski

Chciałabym was dziś zaprosić w podróź do galerii sztuki, a zarazem do uruchomienia własnej wyobraźni. Wybrałyśmy się z przyjaciółką niedawno do muzeum sztuki w Królikarni na warszawskim Mokotowie. Nie wiem jak to się dzieje, ale ten dzień był dokładnie taki, jaki sobie wyobraziłam. Gorący, słoneczny, inspirujący i bardzo relaksujący. Przekraczając mury Królikarni poczułam się trochę jak Alicja w Krainie Czarów, albo może lepiej Dorotka z Krainy Oz, która przekracza tajemnicze wrota i znajduje się w mgnieniu oka w zupełnie innej rzeczywistości. Tak więc czas na moment się zatrzymał i mogłam z radością zająć się oglądaniem sztuki i natury wokół mnie.
Wystawa opowiada historię wybranej twórczości dwóch genialnych rzeźbiarzy Augusta Rodina i Xawerego Dunikowskiego. To, co łączy tę dwójkę, i na tym mam zamiar się skoncentrować to uwielbienie kobiety, i ogromna chęć zrozumienia jej postaci. Poszczególne sale zawierały rzeźby, płaskorzeźby, szkice i obrazy, a na nich symbol – kobieta. Fascynacja i geniusz artystów, którzy swoją twórczość skupili na holistycznym ujęciu jej postaci, pozwala nam teraz wzruszać się i podziwiać z bliska tę tajemniczość, siłę i piękno, które kryją się właśnie w ich bohaterkach.
Wiele przyjemności sprawiają mi takie chwile zupełnego odprężenia, kiedy pozwalam myślom wędrować, gdzieś w rejony abstrakcji i absurdu, kiedy moje oczy cieszą się pięknem, a serce nie może doczekać się odkrycia kolejnej tajemniczej sali i następnych ekspozycji. Chodzenie do muzeum jest naprawdę pasjonujące.

I would like to invite you today for a trip to an art gallery, and at the same time to start your imagination. We went with my friend to the art museum in Królikarnia in Warsaw’s Mokotów district. I do not know how it happens, but this day was exactly how I imagined: hot, sunny, inspiring and very relaxing. Crossing the walls of Królikarnia I felt a bit like Alice in Wonderland, or perhaps better Dorothy of Oz, who exceeds the mysterious gates and finds herself, in the blink of an eye, in a completely different reality. So the time for a moment has stopped and I could happily begin to admire nature and art around me.
The exhibition tells the story of the selected masterpieces of two brilliant sculptors Auguste Rodin and Xawery Dunikowski. What links these two, and what I am going to concentrate on the most is a woman, and, a great desire to understand her character. The individual rooms include sculptures, reliefs, drawings and paintings, and among this all is – woman. Fascination and genius of artists, who focused their work on a holistic approach to women, let us now move and admire this mystery, strength and beauty that lie precisely in their heroines.
This kind of moments give me great relaxation and pleasure, when I let thoughts wander somewhere in the regions of abstraction and absurdity, when my eyes enjoy the beauty, and the heart can not wait to discover the mysterious next room and the next exposure along with it. Going to the museum is really passionate. 

main entrance

Xavery Dunikowski

Auguste Rodin
Alice’s glass house

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s