Podróże – Łódź / Voyages – Łódź

Dodatkową przyjemność podczas podróżowania daje spontaniczność i brak szczegółowo nakreślonego planu. Właściwie nie wiem czy taka nonszalancja byłaby rozsądna, gdyby kroki prowadziły gdzieś dalej, ale tym razem sprawdziła się doskonale. W sobotę koło południa pojechaliśmy do Łodzi.

Pamiętam ją z moich wcześniejszych wizyt np. z października kilka lat temu, kiedy padał śnieg, a my z przyjaciółką wybrałyśmy się w cienkich, jesiennych płaszczach na podobną wyprawę. Nawet wtedy miasto wydało mi się fantastyczne i pełne sobie tylko właściwego uroku.

Już od momentu wjazdu na przedmieścia rzuca się w oczy jej wielkość. Kierując się już bardziej w głąb, bliżej sródmieścia, zachwycaliśmy się tramwajami i ich kilometrowymi odcinkami między jednym a drugim przystankiem – właściwie to takie małe pociągi miejskie. W centrum jest parę większych ulic, nie tylko popularna Piotrkowska, ale i Piłsudskiego czy Kościuszki. Niewiele można zobaczyć przez te parę godzin, ale z pewnością pooddychać i poobserwować. Czułam w powietrzu ducha artystycznego, minionej świetności włókienniczej, ale i teraźniejszej, kulturalnej. Miasto jest gwarne i żywe. Kiedy zobaczyłam ulicę Struga od razu przypomniał mi się październikowy fashion week, a potem Muzeum Włókiennictwa, czy MS2 na Ogrodowej. Łodź jest bardzo miejska, industrialna, czasem mroczna, fabryczna, w niektórych miejscach pełna zapomnianych ruin, które kryją w sobie niejedną tajemnicę, i w tym wszystkim zupełnie niejednorodna. Czuję w niej coś nieuchwytnego, co pociąga i za każdym razem fascynuje. Zazdroszczę pięknych, oryginalnych, odrestaurowanych kamienic.

Już nie mogę się doczekać kiedy znowu tam będę, trzy godziny tylko rozbudziły mój apetyt. Ciekawa jestem, jakie są Wasze wrażenia dotyczące Łodzi?

♦♦♦

Additional pleasure whilst traveling gives spontaneity and lack of detailed plan. Actually, I do not know whether such nonchalance would be reasonable, if steps led somewhere else, but this time it proved to be perfect. On Saturday around noon we went to Lodz.

I remember it from my earlier visits, eg. In October, couple of years before, when it was snowing and we we went with my friend wearing thin autumn coats. Even then, the city seemed fantastic and full of inner charm.

Already from the suburbs of Lodz you can see how big it is. Heading further, closer to downtown, we were astonished by trams and its very long distances from one stop to another – they just seemed to be small city trains. In the center there are more big streets like Pilsudskiego or Kosciuszki not only popular Piotrkowska. It is not possible to see a lot during this couple of hours, but you can breath and observe. I felt artistic spirit in the air, the spirit of the past era, textile glory, and also cultural scent. The city is lively and vibrant. When I saw the Struga street it immediately reminded me of the October fashion week, and going forward the Textile Museum, and the MS2. Lodz is very urban, industrial, sometimes dark, full of empty factories, and places full of forgotten ruins, which conceal many mysteries. I feel something intangible, what attracts me and fascinates every time I go there. I envy old, beautiful, and nicely renovated houses.

I am looking forward to being there very soon. I am curious about your feeling towards Lodz?

img_3508

img_3505

img_3504

img_3507
piękne sklejenie

img_3527

img_3506-1

img_3510
endless Piotrkowska St.

img_3511

img_3503

 

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Podróże – Łódź / Voyages – Łódź

  1. Muszę przyznać, że ja miałem dość niemiły wizerunek Łodzi sprzed 10 lat… Ale nastąpiła zdecydowana poprawa! Widać, że miasto się rozwija. Może nie zawsze w najszczęśliwszym kierunku, ale nikt nie jest doskonały…!

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s